ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام

 

 

 

١٠ راهكار دمِ دستى براى عبورِ هر چند موقت از اين همه بحران

 


Edvard Munch,The Kiss

 

١. بى‌خود تظاهر نكنيد كه اين نيز بگذرد، پس بايد قوى بود چون روزى ابرها كنار مى‌روند و واقعيت عالم‌سوز برملا مى‌شود. با خودتان صادق باشيد. فكر كنيد كه هيچ راه نجاتى نيست و واقعيات فوق‌الذكر همچين آش دهن‌سوزى هم نيستند. پس اى واقعيات! اگر مرديد برملا شويد.

 

٢. زندانى وقتى پشت ميله‌ها آسمان آبى و آفتاب تابان را در خيال مى‌بافد، يعنى زندانى ديگر و بزرگ‌تر را، پس لابد به اميد زنده است. اما اميد راه حلى كليشه‌اى و خودآزارانه براى گذر از بحران است. بايد زندگى كرد. يعنى در اوج نوميدى و بى هيچ طعمه‌اى در پيش رو از بحران گذر كرد. 

 

٣. اگر لازم شد براى خودتان بحران توليد كنيد. شما بايد گذر كردن را كشف كنيد.

 

٤. به صداها خوب گوش فرا دهيد. پاره شدن خشتك را به آغاز دورانى تازه پيوند نزنيد.

 

٥. خوب بخوابيد. گاهى بيش‌تر از هميشه. بگذاريد تفاله‌هاى افسردگى كهنه كمى بالا بيايند. ماليخوليا تنها با احضار مجدد آن قابل درمان است.

 

٦. سيگار را فراموش نكنيد. هر قدر خواستيد سيگار بكشيد. سيگار كشيدن در بحران هيچ ضررى براى سلامتى ندارد.

 

٧. احتمالاً برايتان پيش آمده زنی كه دوستش داشتید شما را در اوج بحران رها كرده و تنها گذاشته باشد. در اين شرايط بهتر است كمى به خود بياييد. به ياد بياوريد كه وقتى با هم بوديد هم‌چنان به تنهايى در برهوت بحران رها شده بوديد. در واقع بحران خود او بوده. خواهيد ديد كه پس از طى دوران نقاهت گذر كردن را تجربه مى‌كنيد. آن هم گذر از بحرانى كه خود آفريده بوديد و به او اجازه داده بوديد شما را در رؤياى سياه خانه و ماشين و پول با خود همراه سازد و آن‌ها را در يك كفه و شما را در كفه‌ی ديگر در رقابتى بى‌رحمانه نابرابر قرار دهد. فقط كافى‌ست دو سه بار با او خوابيده باشيد. بى‌شك از اين بحران گذر خواهيد كرد. از تن زن هر چه دورتر بايستيد بيشتر وابسته‌اش مى‌شويد. تنى كه لمسش كرده‌ايد در نهايت يك نوستالوژى است. خدا نگهدارتان باشد.

 

٨. بيهوده خودتان را به در و ديوار نكوبيد. تلاش كنيد اندكى خميده گام برداريد تا كوچك‌ترين سوزى زمين‌گيرتان كند. شايد به اين بحران نياز داشته‌ايد. بحرانتان را به فال نيك بگيريد. اما خود بحران را؛ و نه اميد براى گذر از آن را. بحرانتان را حرام نكنيد. 

 

٩. به هوش باشيد كه بحران سن و سال نمى‌شناسد. حتا برايش دوره سنى هم تئوريزه كرده‌اند. مثلاً بحران سى، چهل و پنجاه سالگى و شايد از آن‌ها هولناك‌تر بحران بلوغ. اگر بحران ميان‌سالى‌تان را خوابيدن با زنى يا مردى ديگر به طور موقت درمان مى‌كند، اين اتفاق را خيانت به همسر تلقى نفرماييد. آرام و خونسرد باشيد. اما به ياد داشته باشيد كه حتا زنى مثل سابينا در "سبكى تحمل‌ناپذير هستى" هم ممكن است بدل به جزئى از بحران‌هاى شما گردد. اما او در نهايت زن بحران‌هاى شماست. و اين عالى است؛ حتا اگر به بحران دامن بزند. همسر رسمى‌تان يا قهر مى‌كند و شما را به حال خود رها، و يا در بهترين حالت صبرى غير قابل تحمل پيشه مى‌كند كه تا ابد مديونش باقى بمانيد. اما شما هيچ‌گاه قادر نخواهيد بود با او گفت‌وگو كنيد. او كر است و طبيعتاً صداى شما به گوشش نمى‌رسد. پس از فيلم‌هاى هاليوودى الگوبردارى كنيد. مثلاً مردى باشيد كه ذاتاً انسان خوبى است و براى بازگشت به كانون گرم خانواده نياز دارد مدتى از آن فاصله بگيرد. يعنى دل به زنى ديگر ببندد و در اين پروسه چند قربانى از جمله خود آن زن بدهد تا آسوده به آغوش خانواده‌اش بازگردد.  

 

١٠. بيهوده تلاش نكنيد جامعه بحران زده تان را از منجلاب بكشيد بيرون. شما خيلى كه هنر كنيد حريف بحران‌هاى خودتان خواهيد شد. هرچند محصول اجتماع بحران‌زده باشيد يا خود در شمار مسببين بحران‌زدگى يك اجتماع. 

 

 

  

دومان ملکی
بایگانی شده در: 1001 راهکار

 

 

 

 

©
انتشار مطالب بدون اجازه ممنوع و تنها نقل با ذکر مأخذ یا پیوند به صورت مستقیم مجاز می باشد
All rights reserved by Dooman Maleki
2010-18

Home

|

Notes

|
Poetry |
Essay | Books | Voice |

Contact

| Under mag

 

 

ورود مدیر