ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام

 

 

 

14 راهكار براى حفظ بقاى يك رابطه زناشويى

 

   Mitra Tabrizian  


      

 

١. اول بايد بدانيد كه انسان ذاتاً موجودى تك جفتى نيست و تنها قواعد و قوانين و در مجموع ايدئولوژى او را مجبور به ارزش‌گذارى بر دوام و پايدارى زندگى زناشويى نموده‌اند. به تأسى از آلتوسر، دستگاه‌هاى ايدئولوژيك قدرت نظير نظام آموزشى و قوانين قضائى از يك سو و دستگاه‌هاى سركوبگر قدرت نظير پليس و دادگاه از سويى ديگر تن و روح او را يكسر در خود مى‌بلعند و به او القاء مى‌كنند چه راهى درست است و كدام راه نادرست. آلتوسر مى‌گويد ايدئولوژى فرد را مورد خطاب قرار مى‌دهد. درست مثل كسى كه انگشت اشاره‌اش را به سمت شما نشانه رفته. بر مبناى نظام بيمارى و مرگى كه خودش در طى سال‌ها بر تن اعضايش تنيده، به آن‌ها مى‌گويد چه چيز مصرفش مجاز است و مصرف چه چيزى غير مجاز، و هر گاه اراده كند اين دو شق جابه‌جا مى‌شوند. آفيش تبليغاتى باشگاه بدن سازى با عضلاتى كه به تصوير مى‌كشد مى‌خواهد شما را قانع كند كه حتا اگر يك بار از ته ذهنتان گذشته كه بايد چنين اندامى داشته باشيد، براى يقين حاصل كردن كفايت مى‌كند. پس بشتابيد!

نتيجه اين‌كه وقتى سايز صفر مى‌شود، یعنی اندام رؤيايى زنان تبدیل می‌شود به اندامى عارى از پيچ و خم‌هاى اغواكننده‌ی زنانه و در نهايت اندام زنانه‌اى عارى از هرگونه زنانگى، قواعد حاكم بر روابط زناشويى نیز هرگز نمى‌توانند جدا از اين فاجعه پنداشته شوند. گويا تنها گونه‌اى از موش‌هاى صحرايى، گونه‌اى از طوطى‌ها و در نهايت كلاغ نقش موجودات تك‌جفتى را در طبيعت ايفا مى‌كنند. فيلسوف اهل اسلوونى اسلاووى ژيژك مى‌گويد يك زن تا زمانى براى شما جذاب است كه تصوير ايده‌آلتان از زن را در شما زنده نگه داشته باشد. در واقع مخدوش شدن این تصویر تیر خلاص انتظار برای پایان است. حجم عظيم محكمه‌هايى كه اين پيمان مقدس را از هم مى‌گسلند و مواد قانونى‌يى كه راه‌هاى فرار را در كنار محكوم نمودن جدايى زوجين از هم‌ديگر مى‌نشانند، خود نشان از اعتراف به عدم توانايى انسان براى وفادارى ابدى حتا در صورت داشتن ميل ابدى به يك تن، دارد.

٢. مثلى در ميان عوام وجود دارد كه مى‌گويد همسر آدم بعد از مدتى برايش بدل به گونى سيب‌زمينى مى‌شود. يعنى تفاوتى در كار نيست. البته تا آن‌جا كه شنيده‌ام اين عبارت را معمولاً مردان در مورد زنان به كار مى‌برند. حتا مردان روشنفكر به زنان هم‌چون اشيايى مى‌نگرند كه مى‌توان دوستشان داشت، با آن‌ها خوابيد و بعد گوشه‌اى نگاه‌شان داشت تا تكرارى شوند و از ديدرس خارج. زنان نيز با نحوه‌ی عرضه‌ی خود به آن‌ها انتقام‌شان را مى‌ستانند و مردان را تا ابد تشنه و گرسنه و ناسيراب نگاه مى‌دارند. زنان حتا در اوج حسادت از خيانت همسرشان آگاه‌اند كه در هر صورت جايى زنى ديگر دارد انتقام آن‌ها را از مردشان مى‌ستاند. زنان خواهران ناتنى هم‌ديگرند. آن‌ها به راحتى در جمع خودشان از تجربيات خوابيدن در يك رختخواب با همسرشان سخن مى‌گويند و آن‌ها را به رخ همديگر مى‌كشند. در برخى مليت‌ها آن‌ها خود را در ازاى مبلغى و گاه البته مفت و مجانى به شوهرشان مى‌فروشند و به او اجازه مى‌دهند دوستشان داشته باشد، چرا كه دوست داشتن را شرط نخست زندگى مشترك مى‌دانند و اين داد و ستد را رسوماتى تلقى مى‌كنند كه ناچارند براى رسيدن به هم‌ديگر از آن‌ها گذر كنند.

پس اگر روزى همسرتان را با گونى سيب‌زمينى عوضى گرفتيد، لازم است مرورى ضمنى داشته باشید بر تمام مراحلى كه براى رسيدن به او طى كرديد تا بدانيد كه بى‌شك راه‌هايى براى حفظ اين اشتباه و قانع شدن براى ادامه‌ی آن وجود دارد. فقط بايد كمى به مغزتان فشار وارد سازيد.

٣. عادت. گل همين پنج روز و شش باشد. شما براى حفظ رابطه‌اى پايدار مجبوريد عادت كنيد. چه‌قدر زمان لازم است تا دو نفر تمام ناگفته‌ها را بگويند، خال‌هاى هم‌ديگر را از بر شوند، رازهايشان را برملا سازند و اگر هر يك چيزى را از ديگرى پنهان ساخت آن دیگری فورى در چشمانش بخواند؟ 

اگر همسرتان چند روزى به مسافرت رفت و شما پس از كمى خوش‌گذرانى جاى خالى‌اش را احساس كرديد، بدانيد كه اين سريش چسبناك عادت است كه به سراغتان آمده. گولش را بخوريد. بگذاريد دلتان برايش تنگ شود. با او تماس بگيريد و از او بپرسيد آخر پس كى مى‌آيد؟  

٤. لازم است گاه از هم فاصله بگيريد، كه شرح آن در قطعه‌ی قبلى آمده. پس به سفر برويد. اين فاصله به شما يادآورى مى‌كند كه دلتنگى بى‌دليل، يا همان دلتنگى ناب وجود ندارد. يا از روى عادت دلتنگ شده‌ايد يا عادت را وسيله‌اى قرار داده‌ايد براى هزار و يك گونه‌ی دلتنگى ديگر. 

٥. منتقل كنيد. عشق‌تان را. عشق بزرگتان را. وگرنه هيچ‌گاه حريفش نخواهيد شد. منتقلش كنيد به كار، به كودك، به پول و عادت.

٦. به زوج‌هاى پير نگاه كنيد. به آن‌ها كه نيم قرن است در كنار همند و هنوز دست در دست قدم مى‌زنند. يك بار مردى را در خيابان ديدم كه به غايت پير بود و همسر پيرش را كه توان راه رفتن نداشت در يك چرخ‌دستى گذاشته بود و هلش مى‌داد. در تركيه زوجى آلمانى در تاكسى كنارم نشستند. زن کهن‌سال، نحيف، پرانرژى و خوش لباس بود و مثل بلبل به تركى صحبت مى‌كرد و مرد دست را به دور كمر او حلقه كرده بود و لحظه‌اى رهايش نمى‌كرد. اين صحنه‌ها حتا روى من هم تأثير مى‌گذاشتند. دقت کنید! حتا روی من! 

٧. هرگز خودتان را به جاى همسرتان نگذاريد. چنين چيزى ممكن نيست و ميل به ديگرى بودن تنها يك ميل است. شما نمى‌توانيد با فرو رفتن در قالب او موقعيتش را براى خودتان ملموس‌تر سازيد. حتا نخواهيد توانست از خودتان منزجر باشيد. يك بار روانكاوى به من گفت شخصيت انسان در بيست و يك سالگى كاملاً شكل مى‌گيرد و بسته مى‌شود. چرند است. باور نكنيد. شما  با كمى تلاش قادر خواهيد بود بسيارى از ويژگى‌هاى شخصيتى خود را به نفع دوام زندگى زناشويى تغيير دهيد. اما هرگز سعى نكنيد اين كار را با همسرتان انجام دهيد. اغلب نتيجه‌بخش نخواهد بود. همان‌قدر كه بتوانيد از پس خودتان برآييد بايد كلاه‌تان را بياندازيد هوا. هر كدام به كار خودتان مشغول باشيد.

٨. هيچ‌گاه روى زنتان دست بلند نكنيد. او لايق چنين تماسى نيست. اين شكل ارائه‌ی قدرت مرد را ضعيف مى‌كند. 

٩. اى مردان! از زنان بترسيد اما اعتماد به نفس‌تان را از دست ندهيد. زنان حتا با كهنه‌ترين بازى‌ها قادرند شما را غافلگير كنند؛ و اى زنان! اگر قادر نيستيد مشكلات موجود در رختخواب را قدرى جدى بگيريد و حل و فصل‌شان كنيد و در عين حال بقاى رابطه برايتان از اهميت حياتى برخوردار است و به شما امر كرده‌اند كه بايد با كفن سفيد خارج شويد، پس به شوهرتان اجازه دهيد كمى سر و گوشش بجنبد. مرد به اين رفت و برگشت‌ها نياز دارد. نتيجه را خواهيد ديد. شايد خودتان هم ميل داشته باشيد يك سر برويد و برگرديد. رفتن به شرط بازگشت را فراموش نكنيد. 

١٠. كمى مازوخيست باشيد و اندكى هم ساديست. اين است رمز موفقيت زوج‌هاى طلايى! ترکیب‌بندی و چینش البته مهم است.

١١. صداقت و ايمان را پايه‌ی زندگى مشترك قرار ندهيد. ايمانى كه از دست نرود ايمان نيست. صداقتى كه گاه دروغ نگويد نيز صداقت نيست. موقعيت‌هاست كه شما را مى‌سازد. انسان‌هاى باهوش كاملا شهودى با نيم‌نگاهى مشكوك به تجربه‌ها رفتار مى‌كنند و سايرين خفت تجربه و كسب آن را دو دستى مى‌چسبند. تا آن‌جا كه تلاش مى‌كنند از دل و روده‌ی هر بدبختى و فاجعه تجربه‌اى بيرون بكشند تا دلشان خوش باشد دست خالى برنگشته‌اند.

١٢. فراموش نكنيد. قواعد زنده ماندن در رختخواب را فراموش نكنيد. باقى توصيه‌ها كلاً مزخرفند.

١٣. پرهيز از ازدواج راهكار مناسبى براى پيشگيرى نيست. شما در هر صورت محكوميد. در اوج رضايتمندى نيز ميل به ديگرى بيداد مى‌كند. شما براى سركوب اين ميل به طور همزمان نياز به تمركز، بى‌خيالى، جنبيدن سر و گوش و امثال اين‌ها داريد. شما براى وفادار ماندن به تمام جهان نياز داريد، چرا كه مى‌بايد به جنگ تمام جهان برويد؛ و اين رقابتى توان‌فرساست و به همين دليل اساساً نمى‌بايد برابر و متعادل باشد. حال اگر تمايل داشتيد مى‌توانيد دنيايتان را كوچك كنيد. كوچك، به اندازه‌ی آغوشى براى گريستن. 

 

دومان ملکی
بایگانی شده در: 1001 راهکار

بالا

 

 

 

©
انتشار مطالب بدون اجازه ممنوع و تنها نقل با ذکر مأخذ یا پیوند به صورت مستقیم مجاز می باشد
All rights reserved by Dooman Maleki
2010-18

Home

|

Notes

|
Poetry |
Essay | Books | Voice |

Contact

| Under mag

 

 

ورود مدیر