ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام

 

 

 

14 راهکارِ دمِ دستی برای تنها ماندن

 

Painting: Lucian Feud



                                                             

1.کاملاً مردانه: اگر دوست دخترتان خواست برود مانعی بر سر راهش  ایجاد نکنید.

2.شبکه‌های تلویزیون را پیاپی تعویض کنید. نگذارید هیچ شبکه‌ای بیش از بیست ثانیه بر آنتن باقی بماند.

3.اگر صدایی شنیدید، یا بلافاصله با تعجب و هیجان برگردید به سمت منبع صدا و یا به هیچ عنوان عکس‌العملی از خود بروز ندهید.

4. به خاطر هیچ‌کس هیچ عملی انجام ندهید. شما قرار نیست از همینی که هستید تنهاتر شوید.

5.اگر روزی کسی را دوست داشتید و قصد کردید با هم ازدواج کنید، حواستان باشد خوب دقت کنید ببینید می‌توانید به قول ریلکه "نگهبان تنهایی هم‌دیگر" باشید؟

6.از هر ابزاری برای دست یافتن به شدت مطلق و یا آرامش مطلق استفاده کنید. تنهایی حد وسط ندارد.

7.فریب تنهایی را نخورید. حضور در جمع فریبی چسبناک و قدری هولناک در خود دارد؛ به حدی که برای بازگشت به تنهایی می‌باید تمریناتی دشوار و از لحاظ زمانی غیر قابلِ پیش‌بینی را از سر بگذرانید. یقین داشته باشید که فرار از غار تنهایی به سوی ازدحام برساخته‌ی دیگران به دشواری بازگشت به تنهایی نخواهد بود. غار تنهایی تنها از دور هولناک است و البته گاهی جذاب.

8.عشق زاینده‌ی تنهایی ناب نیست. گمان نبرید با دوست داشتن کسی می‌توانید به این‌گونه تنهایی نائل شوید. تنهایی بیماری نیست.

9.اگر برای لحظاتی از یک جمع فاصله گرفتید (مثلاً به گوشه‌ی اتاق خزیدید)، البته به این مفهوم است که می‌خواهید تنها باشید؛ اما نه از آن دست که مد نظر ماست. تنهایی هیچ جلوه یا نشانه‌ای که حاکی از جلب توجه باشد در خود ندارد.

10.می‌توانید در خلوت با خودتان حرف بزنید یا چیزی زیر لب زمزمه کنید. اما اگر کوچک‌ترین نشانه‌ای از انتظار در این عمل به چشم بخورد، شما دیگر تنها نیستید.

11.تنهایی و انتظار نقطه‌ی شروع نخی نامرئی‌اند که از ما "با همان تنهایان" سیستمی تحت سلطه می‌آفریند. تنهایی و انتظار لاینفک‌اند. با این حال انتظار نباید بدل به انتظار برای کسی یا چیزی گردد. هم‌چنین نباید در حد انتظاری کلی باقی بماند. این انتظار می‌باید انتظار برای "هیچ چیزی" باشد. آن هم در جزئی‌ترین شکل آن. مثل بکت.

12.هیچ‌گاه وارد بازی وداع و خداحافظی نشوید. هر گونه وداعی بی‌درنگ تنهایی را تهدید می‌کند. به قول بورخس "امروز به بازی وداع سرگرمیم چون می‌دانیم فردا باز هم‌دیگر را ملاقات خواهیم کرد. وداع انکار جدایی است".

13.تنهایی خواست نیست. تنهایی شهود است. اما جهت نائل شدن به این شهود به سیر و سلوکی نیاز است ناشی از خواستی مقاومت‌ناپذیر. لازمه‌ی یافتن و سکنا گزیدن در این شهود تلاشی خستگی‌ناپذیر در جهت وصول به خواستی مقاوت‌ناپذیر است.

14.انسان تنها نه آرامشش را با توفان بر هم می‌زند، نه توفانش را با آرامش. او رنج ناب را با سرگشتگی ناب بر مرز میان این دو ترسیم می‌کند. او حاضر نیست به خاطر تنهایی قید همسر، خانواده، عشق و کارش را بزند. نه به این خاطر که از تنهایی می‌ترسد. تنهایی برایش تاریکی نیست. و نه به این دلیل که تا این اندازه فداکار و از خود گذشته است. بل به این دلیل که او می‌داند تنهایی ناب ممکن نیست، پس ناگزیر است همواره بر مرز آن قدم بزند.

 

 

 

دومان ملکی
بایگانی شده در: 1001 راهکار

بالا

 

 

 

©
انتشار مطالب بدون اجازه ممنوع و تنها نقل با ذکر مأخذ یا پیوند به صورت مستقیم مجاز می باشد
All rights reserved by Dooman Maleki
2010-18

Home

|

Notes

|
Poetry |
Essay | Books | Voice |

Contact

| Under mag

 

 

ورود مدیر